ProjeYalova

1/50 Binlik plan mercek altında

Yalova Kent Konseyi, akademik oda ve ilgili STK’ların temsilcilerinin katılımı ile 1/50 binlik plan bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda ortak görüş ise, planın Yalova’nın talep ve ihtiyaçlarını karşılamadığı oldu.
Yalova Kent Konseyi, akademik oda ve ilgili STK’ların temsilcilerinin katılımı ile 1/50 binlik plan bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda ortak görüş ise, planın Yalova’nın talep ve ihtiyaçlarını karşılamadığı oldu.
Askıya çıkan 1/50 binlik Yalova Çevre Düzeni Planı konusunda ilgili meslek odaları ve STK’ları bilgilendirmek üzere Kent Konseyi tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısı Halil İnalcık Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.  Toplantıya konuşmacı olarak Yalova Kent Konseyi Başkanı İsmail Mutlu, TEMA Vakfı İl Temsilcisi Faruk Tezcan, Mimarlar Odası Başkanı Cevathan Yiğittürk, Mimar Ergüder Falay, İnşaat mühendisleri odası temsilcisi Hüseyin Uygun, Orman Mühendisleri Odası Yalova İl Temsilcisi Koray Ünallı ve Şehir Plancısı Mehmet Gürel katıldı. Çok sayıda katılımcının ilgiyle takip ettiği toplantının açılış konuşmasını Yalova Kent Konseyi Başkanı İsmail Mutlu yaptı. 1/50 binlik Çevre Düzeni Planı’nın Yalova’nın geleceğini doğrudan etkilediğine dikkat çeken Mutlu, “Plan ilk hazırlanmaya başladığında 1 buçuk yıl oldu, toplantı yapmıştık. Yine aynı kurumları davet etmiştik. Orada bir değerlendirme toplantısı yapmıştık. Sonra yine bir toplantı yaptık mimar arkadaşlarla. Orada dedik ki yazılı bir metin hazırlayalım. O metni plancıya takdim edelim dedim. Aşağı yukarı görüşümüz budur, görüşlerimizin plana yansıtılmasını diliyoruz diye bir talepte bulunmuştuk. Daha sonra iki defa plan müellifi bizle toplantı yaptı. Bize planla ilgili anlattı. Biz yine görüşlerimizi bildirdik ve bugün bu noktaya geldik. 25 gündür plan askıda duruyor. Şimdi ilk plancıya ilettiğimiz 8-10 madde vardı. Bizler, 1/50 Binlik Çevre Düzeni Planı’nda sanayi varlığının mevcut haliyle dondurulmasını, orman ve nitelikli tarım alanlarının korunması, turizm alanlarının ön plana çıkarılması gibi akademik odalar başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarının aktif katılımının sağlanmasını talep etmiştik. Bunun gibi birçok talebimiz oldu. Faka bunların son şeklini öğreneceğiz, arkadaşlardan görüş alışverişinde bulunacağız. Bu taleplerimizin ne kadarı yerine getirildi bunu masaya yatıracağız” dedi.

“İtiraz edin”

Planda her ahngi bir terslik tespit edilmesi durumunda mutlaka itirazda bulunulması gerektiğini vurgulayan Mutlu, “İtiraz edilmesi gereken yerler varsa itiraz edilsin. Bu plan Yalova’nın menfaatlerine uygun şekilde hayata geçsin istiyoruz. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden açıklamaya göre 13-14 itirazda bulunulmuş. Altınova Belediyesi itiraz etmiş. Yalova Belediyesi de bir takım konularda itirazlarda bulunuyor. Biz birbirimizi bilgilendiriyoruz ama herkes de üzerine düşeni yapsın. Gördüğü eksikliklerden dolayı itirazlarını herkes yapsın. Biz Kent Konseyi olarak beraberlik sağlıyoruz ama herkes kendi alanıyla ilgili itirazı yapsın. Askıdan indikten sonra bir şey yapmak mümkün olmayacak” dedi.

“Tam bir fiyasko”
1/50 binlik Çevre Düzeni Planına en sert tepki TEMA Vakfı İl Temsilcisi Faruk Tezcan’dan geldi. Tezcan, “Bu plan bizce tam bir fiyasko. Plana göre Yalova sanayi kenti olmuştur. Sanayiye gerekli ihtiyaç olduğu zaman tarım alanları tekrardan en az 10 hektarlık alan olmak kaydıyla tekrar sanayiye açılabilir diyor. Doğu-Batı diye de ayrılmamış. Yani Yalova’nın her yerine sanayi yapılabilir. Çiftlikköy’ün Gacık Laledere önünden baktığınızda görülen ova komple sanayi oluyor. Çiftlikköy’ün nüfus öngörüsü 139 bin olarak öngörülüyor. Bitişiğinde de OSB var. Hâkim rüzgâr yönü de vatandaşa karşı geliyor. Sanayinin rüzgârı yerleşim bölgelerine gelecek. Bunlar oluyor ama ne yazık ki hiçbir kişinin hiçbir vatandaşın itirazı yok. Su ile ilgili barajla ilgili planlama yok. Şu an iki baraj planı var ama onların kapasitesi de yetmeyecek. Şu an Gökçe Barajı bile yetmiyor. Bir tane daha baraj planlanmış ancak oda yetmeyecek. Onun dışında çöplük alanı doldu. Yeni çöplük alanı Armutlu’ya planlanmış. Biz güzel bir yazıya döküp itirazımızı yapacağız. Depremsellik açısından da kötü bir plan. Toplanma alanları, kalıcı konut yapılacak alanlar da belirtilmemiş” dedi.

“Yalova Sanayiye teslim edilmiş”
Tezcan’ın ardından söz alan Mimarlar Odası Başkanı Cevathan Yiğittürk ise planı incelediklerinde ilin adeta sanayiye teslim edildiğini gördüklerini söyledi. Yiğittürk, “Biz de plan üzerinde incelememizi yaptık. Kayan alanlar, mera alanları, yeşil alanlar nüfus öngörüsüyle planlanmış ama bu alanlar hali hazırda açılmamaktadır. Asıl sorun nüfus kabulünün yanlış yapılmasıdır. Yeşil alanlara tahribat olacaktır. Üniversitenin gelişimine engelleyen bir anlayış güdülmüştür. Üniversitenin etrafı konut alanıyla kapatılıp kısıtlanmış bir alan olarak işlenmiştir. Yalova sanayiye teslim edilmiş hale getirilmiştir. Mevcut durumun güzelliklerini öldüren bir plan güdülmüştü. Çiçek sanayisi ön plana çıkarılmayıp rant odaklı merkezler ortaya çıkartılmıştır. İlgili kurum görüşleri alınmaksızın plan yapılmıştır. Yalova için arboretum alanı ile ilgili yıllardır mücadele var. Kentsel ve bölgesel sosyal alt yapı alanı olarak belirlenmiştir yeni planda. Mevcut durum tespiti iyi bir şekilde yapılamamıştır nüfus açısından. Genel olarak vizyon dengeli kent Yalova olarak aktarılmıştır ancak Armutlu’da içe dönük turizm alanı oluşturulmuştur. Bütünleşik plana da aykırıdır. Deprem alanları rezerv konut alanları da belirlenmemiştir. Rant odaklı küçük küçük özel alanlar oluşturulmuştur. Konut alanlarıyla bir arada olan OSB alanları ortaya çıkarılmıştır. Armutlu’dan Esenköy’e uzanan alanda yeşil alanların tahribatı da öngörülmüştür” şeklinde konuştu.

“Bu planın eksiği çok”

Mimar Ergüder Falay ise konuşmasında planda eksikler olduğuna değindi. Falay konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Kamu yararına görüş savunmak ve Yalova’nın gelişimine katkıda bulunmak hepimizin görevi. Plan raporunu ben de inceledim. Oradan bir çıkarım yapıp planın bütününe baktım. Kamuoyunun görüşü alınmadan yapılmış bir plandır. Sadece belediyelerin görüşleri alınarak yapılmış bir plandır. Belediyelerin diyaloglarıyla gitmesine rağmen belediyelerin de itirazları var bu plana. Plancı, Yalova koridor bir şehir demiş. 14 belediye bitişik gidiyor. Bir belediyenin aldığı karar diğerini de etkiliyor. Dolayısıyla üst ölçekli bir planın olması doğru bir şeydir. Amacımız düzenli bir Yalova’nın ortaya çıkması. Plancı nüfus odaklı bir plan yapmış. Yalova’nın nüfusuna 650 bin denmiş. Bu nüfusu Yalova’ya dağıtalım demişler. Yalova merkezi 260 bin nüfus önerilmiş. Yalova Belediyesi ve diğer belediyelere büyük iş düşüyor. Belediyelere ‘nüfusu dengeli dağıt’ demiş. Yapılan senaryo ve buna bağlı uygulamalar Yalova için uygun sonuç çıkartmayacak. Yalova Atatürk Stadyumu var. Herkesin spor yapabileceği bir alan. Yalova Belediyesi bunu kaldırdı ve meydan yaptı. Şimdilik çalışıyor ama ileride yaparım diyor. O zaman Yalova Atatürk Stadyumu’nu kaldıracaksan planda onu başka yere, götüreceğin yeri belirtmiş olman lazım. Plana bunu işletmen lazım. Eksikleri çok planın. İyi denetlenmemiş”

“Ahbap-Çavuş ilişkisi”

Toplantıda söz alan bir diğer isim ise İnşaat Mühendisleri Odası Temsilcisi Hüseyin Uygun oldu. Uygun, “Bir plan yapılıyor, kurumların son nihai plandan haberi yok. Şu anda itirazlardan birini de Orman İşletmesi yapıyor. Meşcere haritasına göre orman alanları yapmışlar. Bir biriyle ilişkisiz. Şu anda düşünebiliyor musunuz? Yalova için önemli olan orman alanlarımız. Onlar bile itiraz ediyorsa bunu bir düşünmek lazım. Tarım da itiraz ediyor orman da. Yalova’da belediyeler arasında nüfus yarışı var. Nüfus planlaması ahbap-çavuş ilişkisi ile yapılıyor. Yalova toprak zengini bir il değil. Tarım alanları sahipleri de sürekli imar açılacak düşüncesiyle tarım yapmıyor. Sürekli insanlar ‘yerim imara girecek’ düşüncesiyle bekliyor. Plana bunun da aksettirilmesi lazım. Depremsellik konusunda Yalova’da ciddi çalışmalar var 17 Ağustos’tan sonra. Bu planı yaparken bütünşehir olacakmış gibi plan yapılmalıydı. Tüm ilçeler güç bende olsun mantığıyla hareket ediyor. Trafik konusunda da bir çalışma yapılmamış durumda. Sanayiyi turizmi getiriyoruz ama yol yok. Yeni yol koridorlarının belirlenmesi lazımdı” dedi.

“Parselli alanlar orman gösterilmiş”

Orman Mühendisleri Odası Yalova İl Temsilcisi Koray Ünallı ise, “Orman kadastro haritaları var. Bunların altlık olarak kullanılması lazımdır. Ormanlık alanlarla ilgili meşcere haritaları kullanılmış. Bu baştan bir hata. Tapuda şerhli 2 bin dosya var. Tapuda şerhli parseller var. Orman olan yerler parsel, parsel olan yerler orman olarak gösterilmiş” diye konuştu.

“Hiç kimse mutlu değil”
Toplantıda son söz alan isim ise Şehir Plancısı Mehmet Gürel oldu. Gürel plandan hiç kimsenin mutlu olmadığını belirterek, “Yapılan plandan hiç kimse mutlu değil. Mutsuz bir plan yapılmış. Herkesin farklı görüşleri olabilir ama imar planları içerdiği nüfusu ileriye dönük daha mutlu huzurlu toplum oluşturma adına fiziksel mekânı şekillendirme beraberinde de hayatı şekillendirme araçlarıdır. Özellikle nüfus hesabı bu işin en saçma hesabıdır. Nüfus hesapları doğal ölüm ve doğal ölümlerle, yanında da önerdiğiniz arazi kullanım kararlarıyla ilgili ortaya çıkıyor. Ekstra nüfus getirebilecek arazi kullanımı konularıyla yapılıyor. Burada bu kadar kişi çalışacak, o çalışacak kişiler de aileleriyle gelmiş olsa şu kadar eder denilerek nüfus öngörülüyor. İşin saçmalığı buradan kaynaklanıyor. Nüfusu belediyeler imar planlarında şöyle kullanıyor: haç hektar kaç dönüm alanı ekstra imara açmak istiyorlarsa, o imarı açmak için kaç nüfusa ihtiyaç varsa onun çalışmasını yapıyorlar. Mevcut yer bin kişilikse, yeni imar planları açmak için 2 bin kişi daha gerekiyorsa belediyeler plancıya bu nüfusu söylüyor. Nüfus değişken. Nüfus burada yeni imar alanları açılabilmesi için bir araç. Yeni imar alanları açmanın yolu bu. Çiçekçilik OSB’nin nüfus hesabı yok mesela. Bir buçuk yıldır kamu kurum ve kuruluşların görüşleri toplanıyor deniliyor ama öyle bir şey yok. Veya sağlıklı toplanmamış. Örneğin OSB yetkililerine soruyoruz kaç işçi çalıştıracaksın diye. Adam 50 bin diyor. 50 bin çok diyoruz. O zaman 30 bin yapalım diyorlar. Arada 20 bin kişi var. Plancı planı çizerken 50 bine göre çizdiği için ve ailelerini de hesaba katarken planı ona göre yapıyor. Yani burada imar planlarının doğru düzgün işlemeyişinin sebebi olaya ciddi bakılmaması” dedi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.