ProjeYalova

Bina güçlendirme projeleri için başvurular sona eriyor.

Yalova Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Dow-Aksa ve İTÜ tarafından ortaklaşa sürdürülen, “Karbon-Elyaf Lifli Kompozitler ile Güçlendirme” projesi başvurularında son günlere girildi.
Deprem riski olan binaların Karbon-Elyaf Lifli Kompozitler ile güçlendirilerek yıkılma riskinin azaltılmasına yönelik projeden faydalanmak isteyen vatandaşların Yalova Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvuruları devam ediyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya, “Bina Onarım ve Güçlendirilmesinde Yeni Yöntemler (Karbon-Elyaf Lifli Kompozitler ile Güçlendirme)” projesi İl Müdürlüğümüzün 2017 yılında başlatmış olduğu AR-GE projeleri arasında yer almaktadır. Proje İTÜ, Dow-Aksa ve ilgili paydaş kamu kurumlarıyla birlikte yürütülmektedir. 2017 yılından bu yana yapılan araştırma ve çalışmalar ile Karbon-Elyaf lifli kompozitlerle yapılan bina güçlendirme ve onarımlarının hem dayanıklılık hem maliyet açısından klasik yöntemlere göre avantaj sağladığı görülmüştür. Böylece İlimizde yeni bir malzeme ve yöntem ile bina güçlendirme ve onarımı gerçekleştirilebileceği ve yaygınlaştırılabileceği öngörülmektedir.

İl Müdürlüğümüz öncülüğünde. Dow-Aksa ve İTÜ ile yürüttüğümüz, Karbon-Elyaf Lifli Kompozitler ile Güçlendirme projemiz kapsamında. Çalışmalarımızın hem kamuoyu ile paylaşılması hem de örnek teşkil etmesi amacıyla İlimizde mevcut 2007 yılı Deprem Yönetmeliği koşullarına uygun olmayan yapılardan gönüllülük esasına göre İl Müdürlüğümüze müracaat edip, güçlendirme yapılması uygun görülen ve seçilen yapılar Karbon Lifli Kompozitler ile Güçlendirilerek depreme karşı hazır hale getirilecektir.

Buna göre yapılarının Karbon-Elyaf Lifli Kompozitler ile Güçlendirme yapılması için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın Müdürlüğümüz Yapı Denetim ve Yapı Malzemeleri Şube Müdürlüğüne bizzat başvuruları gerekmektedir” dedi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.