ProjeYalova

Bireysel emeklilik sistemi anlatıldı

Emeklilik Gözetim Merkezi, “Emekliliğiniz İçin Buluşuyoruz, Türkiye BES’leniyor” projesi kapsamında, Yalova Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda bir panel düzenledi.

Gazeteci Noyan Doğan’ın moderatörlüğünü yaptığı panel, Yalova TSO ev sahipliğinde,  AvivaSa Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Fırat Kuruca, Yalova TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan ve Yalova TSO Meclis Başkanı Muğlim Bağatar katılımıyla gerçekleşti. Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) bütün yönleriyle ele alındığı panelde Otomatik Katılım için öneriler de tartışıldı.

Gelişmiş ekonomilerde bireysel emeklilik fonları da büyük oluyor

AvivaSa Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Fırat Kuruca,  gelişmiş ekonomilerin bireysel emeklilik fonlarındaki birikimlerinin de büyük olduğunu, bu sayede yaratılan kaynak ile yatırımlara finansman sağlandığını ifade ederek, kaynak girişi sağlayan bireysel emeklilik fonlarının tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Bireysel düzeyde çalışanların emeklilik dönemi için tasarrufta bulunmalarının önemine değinen Kuruca, emeklilik fonları daha eskilere dayanan ülkelerde, çalışanların ‘pay yourself first’ prensibine göre, bugünden, “emekliliklerindeki kendileri” için tasarruf etmeye başladıklarını kaydetti. Kuruca, ülke olarak bizim de bunu benimsememiz gerektiğini ifade etti.

Bireysel emekliliği güçlü ekonomilerin olmazsa olmazı olarak tarif eden Kuruca, “Ülke ekonomisine nakit kaynak sağlayan, sermaye piyasalarını destekleyen bireysel emeklilik fonlarının bizde yeterince büyük olmaması ekonomik çalkantıları biraz daha güçlü hissetmemize sebep olabiliyor. Türkiye’de 2003 yılından bu yana ortaya konmuş yaklaşık 90 milyar Liralık bir bireysel emeklilik birikimi var. Türkiye büyüklüğünde bir ekonomi için, daha yüksek, trilyon liralık tasarruf tutarlarından bahsetmeliyiz” diye konuştu.

Otomatik Katılım ile sisteme 12 milyon çalışanın dahil olduğunu, ancak iki aylık cayma süresi sonunda 5 milyon çalışanın sistemde kalarak tasarruf etmeye devam ettiğini söyleyen Kuruca, 2019’da yapılması planlanan revizyonla daha çok çalışanın daha uzun süre sistemde kalmasının beklendiğini belirtti. Kuruca, dünyadaki örnekleri incelenerek hazırlanan Otomatik Katılım’ın İngiltere, İtalya, İrlanda, Yeni Zelanda gibi ülkelerde başarılı sonuçlar verdiğini kaydetti.

İşveren katkısı ve cayma süresinin uzatılması önerildi

Yalova’yı, İstanbul, Kocaeli ve Bursa üçgeninde yer alan butik bir il olarak tanımlayan Yalova TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, Yalova’nın Türkiye’nin gelişmiş illerinden biri durumunda bulunduğunu dile getirdi. Hem kişilere hem ülke ekonomisine sunduğu faydalar nedeniyle oda olarak Otomatik Katılım’ı son derece önemsediklerini belirten Becan, sistemi daha cazip hale getirmek için işveren katkısının bir yöntem olarak düşünülebileceğini söyledi. Becan ayrıca, Otomatik Katılım’ı çalışanlara daha iyi anlatmak için cayma süresinin uzatılabileceğini de önerdi. Emeklilik maaşlarının yetersizliğinden bahseden Becan, kişilerin emekliliklerinde ikinci bir gelirleri olmadığına, bu noktada bireysel emeklilikte tasarruf etmenin önemine değindi. Çalışanların katkı payını ödemekte zorlandığını ifade ettiği konuşmasında Becan, “katkı payının” bir kısmının işveren tarafından karşılanarak özellikle düşük gelirli çalışanlara destek olunabileceğini, anlattı.

Yalova TSO Meclis Başkanı Muğlim Bağatar, Yalova’nın değişen demografik yapısı sonucu, bölgeye yerleşen emekli yabancı turistleri yakından gözlemleme fırsatı bulduğunu, rahat ve refah seviyesi yüksek bir dönem geçirdiklerini, bireysel emeklilikte Otomatik Katılım sistemiyle ülke çalışanın da emekliliğini rahat geçirebileceğini anlattı. Bağatar, oda olarak KOBİ’lere sistemin avantajlarını ilk günden itibaren anlattıklarını da sözlerine ekledi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.