ProjeYalova

Döviz İle Alım-Satım ve Kiralama Dönemi Sona Erdi

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar", Resmi Gazete'de yayımlandı

“Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”, Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Buna göre, Türkiye’de yerleşik kişiler arasındaki taşınır ve taşınmaz sözleşmeleri döviz üzerinden yapılamayacak. Kira bedeli dövize endeksli olarak belirlenemeyecek.

Daha önce yapılmış sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bedeller ise 30 gün içinde Türk parası olarak yeniden belirlenecek.

Kira dışında, alım-satım, iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde de bedelin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıralamayacağına hükmedildi.

“Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Söz konusu karara göre, Türkiye’de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

Kararda, bu hükümlerin Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yürütüleceği belirtildi.

 

Kaynak: AA

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.