ProjeYalova

Evinizin Değerini Arttırmanın Yolları

Satışa çıkardığınız evinize yapacağınız küçük ama önemli detaylar evinizin değerini arttırıyor.

Yatırım ya da ihtiyaç amaçlı olsun satışa çıkardığınız evinize yapacağınız küçük ama önemli detaylar evinizin değerini arttırıyor. Gayrimenkul sektörünün can damarı olan konut satışı ile evinizi önereceğimiz tavsiyelerle daha cazip kılmanız mümkün… Böylece evinizi en kısa sürede satarak karlı çıkabileceksiniz.
Satın aldığınız evinizin değerini belirleyen faktörlerin başında evin konumu gelse de evinize yapacağınız bazı yatırımlar ve bakımlar da bu değeri artıran önemli etkenler arasında yer alıyor. Evinizi yenileyerek satmak genelde fiyatının yükselmesini sağlar.

Evinizi satmaya karar verdiniz, satış ilanını astınız ve emlak danışmanları ile görüşmelerinizi tamamladınız. Peki ya potansiyel müşterilerin üzerinde, eviniz hakkında ilk görüşte olumlu bir izlenim oluşturabileceğinizden emin misiniz? Satmak istediğiniz evinize yapacağınız cüzi harcamalarla onun değerine değer katabilirsiniz.

İşte dezavantajınızı avantaja çevirecek öneriler

Kozmetik Yenilemeler: Görsel etki yaratacak kozmetik yenilemere önem verin (badana, halı, pencere çerçevelerinin yenilenmesi gibi). Önce evin dışını sonra içini düzeltin. Bu daha cok villa tarzı evlere yönelik bir tavsiye gibi gözükse de, apartman dairenizin girişini düzeltmek için yapılabilecek çok şey var. Kapının boyasını yenileme, kiliti ve kapı kulpunu gösterişli bir modelle değiştirmek, güzel bir paspas yerleştirmek ve çeşitli süsler asmak gibi.

Yaşama Yönelik Yenilemeler: Mutfak ve banyo evinizin değerine direk olarak etki eden ve alıcıların çok dikkatle inceledikleri iki alan. Temiz, bakımlı ve onarımlı olmalarına dikkat edin.  Kötü kokuyu yok etmek, eskimiş görünüm yaratan boruları, kaloriferleri boyamak gibi işleri ihmal etmeyin. Evi gösterirken etrafın toplu ve temiz olmasına dikkat edin.

Onarımlar: Onarıma yönelik yenilikler gerekli ancak bunların evin değerini arttırmasını beklemeyin. Alıcılar evin tesisatının ve diğer araç gereçlerin zaten sorunsuz çalışıyor olmasını bekler. Onarım işlerini evin fiyatını arttırmaktan çok düşmesine karşı korumak için gerekli yatırımlar olarak görün.

Fiyatları Takip Edin: Bölgenizdeki ev fiyatlarını iyi takip edin. Satılan evlerin durumu ve evlerin sizin evinize olan benzerlikleri en iyi indikatör olacaktır.  Etrafınızdaki satılık evleri zaman zaman gezin ve evlerin iç ve dışının durumunu fiyatlar hakkında fikir edinmek için sizinki ile karşılaştırın.

Bahçe: Eğer villada oturuyorsunuz bahçenize çeki düzen verin. Gerekiyorsa bir bahçıvana elden geçirtin.  Çeşitli dekoratif bitkileri ve çiçekleri girişe yakın yerlere yerleştirmek, kapı önüne renkli çiçekler ile dolu saksılar koymak sıcak bir ortam havası vererek etkileyici olacaktır.

Dış Çephe: Evin dışını iyice tetkik edin. Villada yaşıyorsanız binanın dış boyasını, apartman ise evininizin giriş kısmını iyi inceleyin.

Ev Hayvanları: Eğer evde hayvan besliyorsanız hayvan beslemeyen bir komşunuzu eve çağırın ve koku olup olmadığını test edın. Eğer varsa hayvan kokusuna karşı çeşitli spreyleri petshop mağazalarından temin edebilirsiniz.

Aşırı Yatırımdan Kaçının: Özellikle 3-4 sene içerisinde taşınma ihtimaliniz var ise bütün bu yenilemeleri bir daha gözden geçirin.  Kısa vadelerde yaptığınız yatırımların ev fiyatına pek bir etkisi olmayabilir. Özellikle eviniz göreceli olarak yeni ve fazla yıpranmamış ise.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.