ProjeYalova

KOBİ’lere ‘Nefes’

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, geçtiğimiz yıl ilk kez uygulanan ‘nefes’ kredisinin bu yıl yeniden uygulamaya geçeceğini söyledi.

Bu yıl toplam hacmi 7,5 milyar TL’ye çıkarılan TOBB Nefes Kredisi Projesi 18 aya uzatılan vadesi ile yeniden geliyor. TOBB öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi için imzalar Başbakan Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla İzmir’de atıldı.

Nefes Kredisi’nde faizler aylık yüzde 0,99, yıllık yüzde 11,88 olarak belirlendi. Kredi vadesi, ilk 6 ay geri ödemesiz, takip eden 12 ay eşit taksitli olmak üzere toplam 18 ay olacak. YTSO üyeleri,  2 Nisan 2018 Pazartesi gününden itibaren Nefes Kredisi kullanmaya başlayacak.

Konuyla ilgili olarak YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan tarafından yapılan açıklamada “2018 yılında Nefes Kredisi 18 aya uzatılan vadesi ile yeniden Odamız üyelerinin hizmetinde. Nefes Kredisi İlçemizdeki Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası şubelerinden kullanılabilecek. Yıllık faiz oranı yüzde 12’nin altında, 6 ay geri ödemesiz, 18 ay vadeli kredi. Teminat yetersizliğinden kredi kullanamayan KOBİ’lere de yıllardır olduğu gibi yine KGF destek oluyor. KGF, kredi tutarının %85’ine hazine destekli kefalet veriyor. Nefes Kredisi KGF’nin vereceği kefalet ile kullandırılacağı için bankaların risk primleri de sıfırlanmış oluyor. KGF de Portföy Garanti Sistemi ile kendisine yapılan başvuruları aynı gün içerisinde sonlandıracak. Böylelikle işletmeler günler içerisinde kredilerini kullanmış olacak. Üyelerimiz Odamızdan “Nefes Kredisi Başvurusu” için faaliyet belgesi isteyecek. Aldığı faaliyet belgesi ile İlimizdeki 6 bankanın şubelerine giderek TOBB Nefes Kredisi başvurusu yapacak. Bankalar, KOBİ’nin TOBB Nefes Kredisi başvurusunu alacak, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek. Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ’ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracak” diye konuştu.

Kaynak : ajansyalova.com

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.