ProjeYalova

Yeni otoyol Yalova’da nereden geçiyor? İşte yeni güzergah!

Yalova ile İzmit arasına yapılacak ve mevcut geçiş süresini neredeyse yarı yarıya indirecek yeni otoyol projesinde güzergahta değişiklik oldu. Daha önce durdurulan ÇED süreci de yeniden başlatıldı. Projenin yaklaşık 500 Milyon TL’ye malolması bekleniyor.

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan ve uzun süredir gündemde olan Yalova- İzmit otoyolunda ÇED süreci yeniden başlatıldı. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu yayımlanan otoyolun yeni güzergahı ve detayları da belli oldu.

Yaklaşık 500 Milyon TL’ye bitirilmesi hedeflenen yeni otoyolun ana güzergahının toplam uzunluğu yaklaşık 65 kilometre olacak. Yapılması planlanan toplam 13 kilometre uzunluğundaki iki bağlantı yoluyla da otoyol Taşköprü ve D100 karayoluna bağlanacak. Toplam 78 kilometrelik otoyolun 18,8 kilometrelik kısmı Yalova sınırları içinde yer alacak. Kocaeli’nde yer alan 59 kilometrelik kısmı ise Karamürsel, Gölcük, Başiskele ve Kartepe ilçelerinden geçecek.

Otoyol üzerinde ayrıca 2 adet bağlantı yolu, 7 adet tünel, 14 adet viyadük, 17 adet dere köprüsü, 16 adet kavşak, 17 adet alt geçit  ve 26 adet üst geçit planlandı.

Otoyolun yeni belirlenen güzergahının Yalova geçiş yerleri ise Gacık, Laledere, Kılıç, Taşköprü, Kabaklı, Denizçalı, Dereköy, İlyasköy ve Fevziye olarak belirlendi.

Yalova-İzmit Otoyolu işletmesi kapalı sisteme göre olacağı için otoyola bütün giriş ve çıkış noktalarında nakit, otomatik geçiş (OGS) ve kartlı geçiş sistemlerinin (KGS) bulunduğu ücret toplama istasyonları olacak.

Projenin hayata geçirilmesiyle trafik yoğunluğu azaltılarak yakıt tasarrufu sağlanacak, araçlar kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir şekilde geçiş yapacak. Aynı zamanda Kocaeli ve Yalova’da meydana gelen trafik yükü de azaltılacak ve bu sayede hava kirliliği ile zaman kaybı azalacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.